Fundacja – skorzystaj z jej ofert już dziś!
Osoby z niepełnosprawnością coraz chętniej korzystają z bogatej oferty fundacji – obejmującej, w zależności od obszaru działania, istotne dla osób niepełnosprawnych kwestie (między innymi wsparcie ekspertów czy dofinansowania). Nie da się ukryć, że to właśnie dzięki wsparciu wielu fundacji – spora część osób niepełnosprawnych może rozwijać się zawodowo, podejmować zatrudnienie w branżach, które je interesują, odbywać inspirujące kursy, szkolenia i warsztaty. Początek roku to wyjątkowy czas, w którym warto zaplanować postanowienia i cele na nadchodzące dwanaście miesięcy – kto wie, być może jednym z nich powinno być skorzystanie z oferty wybranej przez siebie fundakcji. Jak to działa i dlaczego tak wiele osób otwiera się wsparcie fundacji? Podpowiadamy!
Czym dokładnie jest Fundacja?
Od strony prawnej fundacja jest jedną z trzech form organizacji pozarządowych. Fundacja w świetle prawa pozostaje „osobą prawną” - do życia powołuje ją fundator, czyli założyciel fundacji. To właśnie on wybiera osoby do prowadzenia działalności, czyli tak zwany zarząd. Założyciel zatwierdza też statut, który jest zbiorem zasad działalności fundacji. Co więcej, działanie fundacji opiera się zawsze na pożytecznym społeczenie bądź gospodarczo celu. Osoby z niepełnosprawnością, „wzięte pod skrzydła” konkretnej fundacji, mogą korzystać z licznych programów wsparcia, umożliwiających im między innymi rozwój zawodowy oraz stworzenie stabilnej pozycji na rynku pracy – niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
Fundacja – jak działa?
Chociaż w mediach częściej słyszy się o pomocy fundacyjnej na cel związany z dzieckiem – osoby dorosłe mogą korzystać ze wsparcia na takich samych warunkach, jak niepełnoletni. Fundacja zapewnią pomoc w postaci poprawy jakości życia osoby niepełnosprawnej – umożliwiając jej kontakt z innymi ludźmi, możliwość rozwoju, zarobku, bytu na określonym poziomie. Fundacje mogą zajmować się konkretnym problemem, z jakim na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnością – na przykład walcząc o przystosowanie architektury miejskiej do osób niepełnosprawnych (na przykład stworzenia podjazdu). Część fundacji oferuje nie tylko wsparcie materialne, ale również merytoryczne. Jest to szczególnie ważne dla osób, chcących odbywać interesujące kursy oraz szkolenia – a co za tym idzie, inwestować w swoje umiejętności i rozwijać predyspozycje. Być może początek nowego roku to dobry czas na to, aby zastanowić się nad swoim rozwojem osobistym – i skorzystać z oferty wybranej przez siebie fundacji, zachęcającej do aktywizacji zawodowej.
Osoba niepełnosprawna na rynku pracy
Niepełnosprawność nie oznacza bierności zawodowej. Patrząc na przykład popularnych, ważnych w świecie biznesu osób z niepełnosprawnością, które z zapałem osiągają kolejne cele i sukcesy – warto zaczerpnąć inspiracji i... zacząć działać! Osoba z niepełnosprawnością może wykonywać w pełni satysfakcjonującą, świetnie płatną pracę – w oparciu o legalne, bezpieczne zatrudnienie, zgodne z obowiązującym prawem. Warto, aby osoby niepełnosprawne, chcące postawić na rozwój i znalezienie wymarzonego zatrudnienia – miały u swojego boku rzetelne i doświadczone osoby, które chętnie odpowiedzą na ich pytania. Korzystając z pomocy sprawdzonej fundacji – mogą liczyć na maksymalne, merytoryczne wsparcie, które z całą pewnością ułatwi im osiągnięcie zawodowego celu.