Jak przystąpić do kursów?
Szkolenia są finansowane i organizowane przez Urzędy Pracy na prawach powiatu. Najczęsciej zarządza nimi starosta. Aby dołączyć do programu szkoleń należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy i zapoznać się z proponowaną przez niego ofertą. W szkoleniach mogą uczestniczyć osoby bezrobotne, chcące poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Osoby niepełnosprawne, stawiające na rozwój osobisty i zawodowy, mają możliwość zgłoszenia się do fundacji, które wspierają aktywizację zawodową.
Kursy dla osób z niepełnosprawnością – i co dalej?
Z pewnością osoby uczestniczące w kursach i szkoleniach mają większe szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Dzięki możliwości wpisania kursu w CV oraz otrzymania certyfikatu, potwierdzającego nabycie nowej umiejętności – pracodawca może być pewien, że osoba starająca się o zatrudnienie potrafi wykonywać daną czynność. Dzięki kursom można poszerzyć wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz wymienić doświadczenia z pozostałymi uczestnikami kursu. Co więcej, osoba biorąca udział w szkoleniach – poprawia swoją komunikatywność, pewność siebie, otwartość na ludzi. To doskonały pomysł na poszerzenie grupy znajomych dla osób, które borykają się z nieśmiałością czy izolacją społeczną. Wykonując kurs w czasie zatrudnienia – po zrealizowaniu konkretnego materiału - z całą pewnością wzrasta możliwość otrzymania podwyżki, a nawet... awansu!
Jak długo mogą trwać szkolenia?
Szkolenia najczęściej są organizowane w formie planu długofalowego - nie więcej niż 25 godzin tygodniowo. Kursy trwają między sześć, a dwanaście miesięcy – w zależności od zaawansowania materiału. W przypadku, kiedy uczestnik kursu nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych - okres szkoleniowy wynosi między dwanaście, a dwadzieścia cztery miesiące dla danego zawodu. Ciekawą formą odbywania szkoleń są zajęcia online, którym popularność przyniósł czas pandemii COVID-19. Spora część pracodawców nie tylko preferuje szkolenia zdalne, ale również stawia na zatrudnienie w formie „home office”. Dla osób z niepełnosprawnością oznacza to wygodne i praktyczne rozwiązanie – wykonywanie pracy przy domowym biurku nie wymaga dostania się w określone przez pracodawcę miejsce, na przykład biurowiec w centrum miasta.
Bez wątpienia szkolenia otwierają kolejne drzwi – warto znaleźć miejsce, które pomoże w ich zrealizowaniu i cieszyć się nabyciem nowych kompetencji!