logo pelnosprawni def
Przykładowy wpis

Aktywizacja zawodowa – jakie są jej formy?

Znalezienie pracy daje osobie niepełnosprawnej nie tylko możliwość rozwoju zawodowego, ale również poznania nowych ludzi, nawiązania przyjaźni oraz znalezienia akceptacji w społeczeństwie. Osoba z niepełnosprawnością – zatrudniona na stanowisku związanym z jej kwalifikacjami – ma okazję usamodzielnić się, zdobyć cenne doświadczenie w pracy, a także wzmocnić lub zbudować swoją pewność siebie. Codzienny kontakt z ludźmi sprawia, że nie czuje się pozostawiona sama sobie i „schowana” w czterech ścianach z niepełnosprawnością. Korzyści dla pracodawcy, wynikające z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej to między innymi mniejsze koszty pracy na etacie oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy. Osobom niepełnosprawnym – zatrudnionym po raz pierwszy w życiu – aktywizacja zawodowa pozwala zdobyć potrzebne do wykonywania zawodu umiejętności, poprzeć teorię praktyką, a nawet znaleźć stabilne, zadowalające zatrudnienie na lata.

Formy zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest staż – zarówno z Urzędu Pracy, jak i ze środków PFRON-u, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Umowa stażowa może trwać od trzech do dwunastu miesięcy, a przez cały okres stażu – jego uczestnikowi przysługuje 120 % tak zwanego „stażowego”. Po odbyciu stażu – osoba niepełnosprawna może uzyskać możliwość podpisania umowy o pracę, a co za tym idzie – zdobycia stabilnego zatrudnienia w firmie, którą zdążyła poznać przez kilka miesięcy funkcjonowania w niej. Inną formą aktywizacji zawodowej może być szkolenie, na które osoba zainteresowana powinna dostać skierowanie z Urzędu Pracy. Szkolenie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy w danej, obejmującej szkolenie dziedzinie oraz na poznanie nowych osób – chcących rozwijać się w tej samej branży. Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać też z doradztwa zawodowego – prowadzonego przez doświadczonego specjalistę, który pomaga uczestnikowi doradztwa zorientować się jakie są jego mocne strony i predyspozycje oraz wskazuje na konkretne obszary, w których może się rozwijać zawodowo. W Urzędzie Pracy warto skorzystać też z tak zwanego pośrednictwa – czyli wsparcia w doborze ofert pracy, spełniających kryteria zainteresowanej nią osoby niepełnosprawnej. Uczestnicy pośrednictwa pracy mogą liczyć nie tylko na pomoc w przeglądaniu ofert, ale również na skompletowanie dokumentacji (związanej z podjęciem nowego zatrudnienia) przy pomocy specjalistów. Co więcej, osoba z niepełnosprawnościami może starać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Praca zdalna – dla kogo?

Pandemia COVID-19 mocno zweryfikowała potrzeby rynku pracy - coraz więcej osób zdecydowało się podjąć zatrudnienie zdalne. W czasie wzmożonych zachorowań praca z własnego domu czy mieszkania pozwalała na zniewelowanie ryzyka zarażenia się wirusem. Dziś – mimo uspokojenia się sytuacji z pandemią – spora część zarówno pracowników, jak i pracodawców docenia zalety pracy „na odległość”. Osoby z niepełnosprawnością – dla których nierzadko przemieszczanie się (na przykład środkami komunikacji miejskiej) stanowi spore wyzwanie – mogą ubiegać się o pracę zdalną. Dzięki możliwości wykonywania obowiązków niestacjonarnie – oszczędzają czas, a tak zwane „meetingi firmowe” z użyciem chociażby kamery pomagają w integrowaniu się zespołu. Rynek pracy poszedł naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami i są coraz nowsze możliwości dla takich osób. Tak zwany „home office” to szansa dla osób, chcących rozwijać się w między innymi w telemarketingu, IT, księgowości. Dzięki odpowiedniemu wsparciu doświadczonych osób – aktywizacja zawodowa może przebiec łatwo, sprawnie i przyjemnie, co przełoży się na wzmocnienie roli niepełnosprawnych fachowców w teamach firm wielu branż w Polsce i na świecie.