W dniach 16.05 – 30.05.2023 r. nasza fundacja zorganizowała trzy niezapomniane spotkania z dogoterapią dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rejowcu Fabrycznym.

Dogoterapia jest wyjątkową metodą terapeutyczną, która skupia się na wykorzystaniu niezwykłych umiejętności naszych czworonożnych przyjaciół w celu wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia uczestników. Korzyści z dogoterapii są nieocenione, a niektóre z nich to poprawa motoryki, zmniejszenie lęku i poprawa nastroju. Praca z psami terapeutycznymi pozwala uczestnikom na zbudowanie pozytywnych relacji i stymuluje ich zdolności poznawcze.

W trakcie pierwszego z tych spotkań, uczestnicy mieli przyjemność zanurzyć się w magiczny świat dogoterapii pod kierownictwem doświadczonej dogoterapeutki i behawiorystki, Pani Violetta Rycaj Lewandowskiej. To było możliwe dzięki naszym niewiarygodnym "terapeutom na czterech łapach" - Emmie, Megi i Dino.

Emma to pełna godności owczarka niemiecka, która od pięciu lat dzieli swoje życie pomiędzy wystawami, na których zdobyła trzy złote medale, a terapią, przynosząc ulgę i pocieszenie wielu osobom. Megi, młoda i pełna życia border collie, pomaga jako dogoterapeutka od 2 lat, podczas gdy Dino, spokojny border collie z mądrym spojrzeniem, ma na swoim koncie już 7 lat pracy w tej roli.

Nasi uczestnicy mieli szansę na nawiązanie pozytywnych relacji z tymi niezwykłymi psami, które nie tylko pomagają im poprawić swoje zdolności intelektualne i poznawcze, ale też służą jako źródło bezwarunkowej miłości i wsparcia. Pod czujnym okiem Pani Violetty, uczestnicy mieli okazję do wykonywania różnych ćwiczeń, które pomagają w poprawie motoryki, redukcji lęku i poprawie nastroju.

To, co czyni dogoterapię tak wyjątkową, to sposób, w jaki psy potrafią rozładować napięcie i budować mosty pomiędzy ludźmi. Ich nieoceniona umiejętność do empatii i rozumienia ludzkiego emocjonalnego stanu jest kluczowa dla skuteczności terapii. Uczestnicy często zauważają poprawę swojego samopoczucia po sesjach z psami, co jest najlepszym dowodem na wartość tej terapii.

Jesteśmy pełni radości, widząc jak niewiarygodny wpływ na uczestników miały te spotkania. Jest to dla nas niesamowita satysfakcja i cieszymy się, że możemy wspierać tak wartościową inicjatywę. Przyglądając się tym spotkaniom, widzimy, jak dogoterapia potrafi przynosić realne, pozytywne zmiany - co jest dla nas prawdziwą nagrodą!